مهر:  دو هزار و دویست هکتار از اراضی جنگلی و 200 هزار اصله درخت به دنبال آبگیری امسال سد کارون به زیر آب می رود در حالیکه کارشناسان نتیجه این اقدام را فرسایش سالانه 25 تن در هکتار خاک و تبدیل این منطقه به بیابان می دانند.

وزارت نیرو در حالی هزار میلیارد تومان برای راه اندازی سد کارون 4 هزینه کرده است که مسائل زیست محیطی و فرسایش خاک در این منطقه مورد توجه قرار نگرفته به طوری که به عقیده متخصصان فرسایش خاک در این منطقه می تواند عمر مفید سد و حیات پیرامونی سد را به شدت کاهش دهد. از سوی دیگر، در حوزه بالادست سد کارون 4 نیز برای کنترل فرسایش خاک و اراضی جنگلی هیچ مشورت کارشناسانه ای نشده است.

مدیرکل دفتر جنگلهای خارج از شمال سازمان منابع طبیعی کشور با انتقاد شدید از رفتارهای وزارت نیرو به خبرنگار مهر گفت: وزارت نیرو با آبگیری سد کارون 4 عملا منطقه جنگلی و مراتع زاگرس را تبدیل به بیابان خواهد کرد به طوری که در 50 سال آینده اثرات این تخریب گسترده را خواهیم دید. 

دکتر پیمان یوسفی آذر با اشاره به لزوم تعهد جبران خسارت از سوی دستگاههای اجرایی تاکید کرد: وزارت نیرو هیچ تعهدی در قبال خسارات وارده نمی دهد و هیچگاه در مورد ساخت سدها با این حجم تخریب در حال و آینده از ما نظر کارشناسی نخواسته است.

511881_orig.jpg

این مقام مسئول در سازمان جنگلهای ایران، سد سازی بدون مطالعات زیست محیطی و دور اندیشی را عامل فرسایش و تخریب گسترده جنگلها و خاک و رودخانه ها و تالابهای ایران دانست و گفت: بانیان چنین اقداماتی نمی دانند سدها چه بلایی بر سر رودخانه ها می آورند. در حالی که دنیا به این نتیجه رسیده است که رودخانه ها باید جاری بمانند اما در ایران هر روز رودخانه ها را اسیر سدها می کنند.

یوسفی آذر همچنین به فلسفه سد سازی اشاره کرد و افزود: سد سازی برای توسعه کشاورزی در پایین دست است در حالی که اغلب سدهای ساخته شده تنها توانسته شرکتهای  سد سازی را ثروتمند کند و و حتی سدی مثل سفید رود هنوز کانالهای پایاب آن برای انتقال آب ساخته نشده و این چیزی جز دور ریخت سرمایه های کشور نیست.

مدیرکل دفتر جنگلهای خارج از شمال تاکید کرد: میلیاردها تومان پول مردم صرف ساختن حوضچه های تبخیر می شود که تنها اقلیم و جغرافیای طبیعی منطقه را متاثر می کند. قطعا تاثیرات سد کارون 4 را در مناطق جنگلی زاگرس در سالهای آینده خواهیم دید که چطور این مناطق تبدیل به بیابان خواهد شد. 

511884_orig.jpg

با این حال منطقه اردل در لردگان چهارمحال و بختیاری به دلیل فرسایش شدید خاک مشکلات جدی را به وجود خواهد آورد و سد کارون 4 در حوزه فرسایش خاک به شدت می تواند منطقه را با بحران مواجه کند.

سد کارون 4 یکی از پنج سد برق آبی پیش بینی شده در استان چهارمحال و بختیاری است که بر روی سرشاخه های کارون احداث شده و این روزها آماده آبگیری است. این آبگیری در حالی انجام خواهد شد که بالغ بر 80 درصد اراضی حوضه آبخیز این سد دارای تیپ کوهستانی و با تشکیلات آهکی و مارنی حساس به فرسایش است (فرسایش حدود 25 تن در هکتار در سال) و حدود سه میلیون واحد دامی در اراضی مرتعی و جنگلی این حوضه ی 5/1 میلیون هکتاری در حال چرا است.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.