114111_301.jpg

احمدی‌نژاد در مناظرات انتخاباتی خود در مورد رابطه فزاینده با آمریکای لاتین گفت:" ما بازی را به حیاط خلوت آمریکایی ها بردیم و آنان را نگران کردیم. من ضد آمریکایی ترین سخنرانی ام را در نیکاراگوئه انجام دادم."

علاوه برسفارت‌های موجود در کوبا، آرژانتین، برزیل، مکزیک و ونزوئلا ، پس از انتخاب احمدی نژاد در سال 2005، ایران 6 سفارتخانه دیگر در آمریکای لاتین) کلمبیا، نیکاراگوئه، شیلی، اکوادور، اوروگوئه و بولیوی) احداث کرده است.

یک روزنامه آمریکایی طی گزارشی به داستان سرایی در مورد سفارت بزرگ ایران در نیکاراگوئه" پرداخته است.

به گزارش فردا به نقل از واشنگتن پست، برای ماه‌ها این گزارش در واشنگتن و دیگر پایتخت‌های جهان رد و بدل می شد که ایران در راستای تلاش های دیپلماتیک‌اش در آمریکای لاتین در حال ساخت یک پایگاه مرکزی در نیکاراگوئه است.

این روزنامه، تلاش های دیپلماتیک ایران در آمریکای لاتین را قراردادهای سرمایه گذاری کلان، سفارت‌‌خانه های جدید و حتی تدارک شبکه‌های تلویزیونی عنوان می کند.

واشنگتن با اشاره به سخنان کلینتون مبنی بر ساخت ساختمان بزرگ سفارت ایران در ماناگوا [پایتخت نیکاراگوئه] و ابراز نگرنی وی، می آورد:" اما در اینجا، نیکاراگوئه هیچ کس این سفارت بزرگ را نمی یابد."

بنابر این گزارش، خبرنگاران نیکارگوئه ای این ابرشهر گرم‌سیری را برای یافتن محل ساخت سفارت بزرگ ایران، زیر و رو کردند.

در همین رابطه، ارنستو پورتا، رئیس اتاق بازرگانی نیکاراگوئه با خنده گفت:" چنین چیزی وجود خارجی ندارد."

مقامات دولت نیکاراگوئه تاکید می کنندکه تنها "سفارت خانه بزرگ در ماناگوا"، "مجموعه سفارت آمریکا" است!

با وجود اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر وجود سفارت خانه بزرگ ایران در نیکاراگوئه، مقامات آمریکایی معتقدند که دلایل متعددی برای نگران بودن در مورد ایران وجود دارد؛ اما فعالیت های ایران توانسته است تا لفاظی های واشنگتن که سبک جنگ سرد را به یاد آورد، در حالی که اصلا سفارت مورد ادعای کلینتون اصلا در ماناگوا وجود ندارد و حتی یک دیپلمات آمریکایی نیز می گوید:" تا جایی که ما می توانیم بگوئیم، هیچ سفارت بزرگ ایران در اینجا ساخته نشده است."

ماه گذشته، کانی مک، نماینده جمهوری خواه فلوریدا در فراخوانی از سوی "پروژه اسرائیل" در مورد نفوذ فزاینده ایران در آمریکای لاتین گفت:" این رابطه، من را به یاد رابطه روسیه و کوبا به هنگامی که ما با بحران موشکی کوبا دست و پنجه نرم کردیم، می اندازد."

معلوم نیست که شایعه سفارت بزرگ ایران در ماناگوا از کجا آغاز شد؛ اما در دو سال گذشته در تمام جلسات کنگره آمریکا، گزارشات نهادهای مشورتی و مطبوعات و رویداهای دیپلماتیک آمریکا مطرح شده بود.

اما بایاردو آرچه، مشاور اقتصادی ارشد دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه، "سفارت بزرگ ایران" را همچون سلاح های کشتار جمعی ادعایی در عراق دانست که هیچ‌گاه وجود نداشته و افزود:" چنین چیزی وجود ندارد، آنها به وزیر امور خارجه اطلاعات غلط دادند. ما سفارت خانه بزرگ ایران نداریم، ما یک سفیر داریم که در یک خانه اجاره ای به همراه همسرش زندگی می کند."

آرچه می گوید:" در هر صورت، سرمایه گذاری ایران در نیکاراگوئه اگر از انتظارات کمتر باشد، نیکاراگوئه نمی تواند ایران را به بخشش بدهی 160 میلیون دلاری اش راضی کند."

آرچه مدعی می شود که " آنها هیچ چیز سرمایه گذاری نکردند، هیچ چیز نساختند. ما قادر به مذاکره مجدد بدهی نبودیم، آنها می گویند قرآن این اجازه را به آنان نمی دهند. ما باید قرآن را مطالعه کنیم تا ببینیم می توانیم آن را توجیه کنیم."

فرانسیسکو آگویره ساکاسا، رهبر حزب اپوزوسیون نیکاراگوئه و رئیس کمیته قانون گذاری سیاست خارجه می گوید:« چه کسی این را به هیلاری گفته است؟ شخصی به وی اطلاعات غلط داده است. من هر روز بیشتر از قبل از اینکه کشوری [آمریکا] با این دستگاه های عظیم اطلاعاتی اینچنین به اطلاعات غلط استناد می کند، شگفت‌زده تر می شوم. حالا چه اتفاقی افتاده است که اوباما می خواهد با محور شرارت گفتگو کند؟"

بنابراین گزارش، هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، مشوق اصلی ایران برای توسعه رابطه در آمریکای لاتین است.

ایران و نیکاراگوئه، سفارت خانه های خود را در سال 1990 پس از ترک ریاست جمهوری نیکاراگوئه از سوی اورتگا بستند اما پس از بازگشت وی به قدرت در سال 2007، سفارت خانه ها مجددا بازگشایی شد.

پس از انتخاب احمدی نژاد در سال 2005، ایران 6 سفارت خانه در آمریکای لاتین (کلمبیا، نیکاراگوئه، شیلی، اکوادور، اوروگوئه و بولیوی) به جز سفارت خانه های موجود در کوبا، آرژانتین، برزیل، مکزیک و ونزوئلا احداث کرده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور در مناظرات انتخاباتی خود در پاسخ به انتقادات رقیب انتخاباتی در مورد رابطه فزاینده با آمریکای لاتین گفت:" ما بازی را به حیاط خلوت آمریکایی ها بردیم و آنان را نگران کردیم. من ضد آمریکایی ترین سخنرانی ام را در نیکاراگوئه انجام دادم."  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.