فردا: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درحالي كليات طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه‌عمومی را در جلسه علني روز يكشنبه،هفتم تيرماه به تصويب رساندند كه در صورت تصويب جزئيات اين طرح حقوق سربازان با افزایش حداکثر 90 درصدی به بیش از 100 هزار تومان افزایش می یابد.

بررسي افزايش حقوق و مزاياي سربازان وظيفه بر اساس قانون جامع مديريت خدمات كشوري از مدت ها پيش در دستور كار كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس قرار گرفت و اعضاي اين كميسيون پيشنهاد خود را مبني بر افزايش 30 تا 90 درصدي حقوق پرسنل وظيفه اعلام كردند.

اين در حالي است كه حقوق پرسنل وظيفه در حال حاضر بين 29 تا 55 هزار تومان است و براي خوراك هر سرباز هم ماهانه به طور متوسط 30 هزار تومان پرداخت مي شود كه اين رقم به اعتقاد برخي اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي پاسخگوي نيازهاي پرسنل وظيفه نيست و بايد ضمن بررسي دقيق افزايش پيدا كند.

بر اين اساس به گفته محمد اسماعيل كوثري، نايب رييس اول كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي پيش بيني مي شود علاوه بر افزايش 30 تا 90 درصدي حقوق سربازان در ساير مزايا از جمله تسهيلات خوراك و پوشاك پرسنل وظيفه نيز تغييراتي ايجاد شود.

همچنين تاكيد اعضاي كميسيون امنيت ملي بر افزايش حقوق سربازان از سوي ديگر با استناد به قانون جامع مديريت خدمات كشوري صورت مي گيرد به گونه اي كه عوض حيدرپور ، ديگر عضو اين كميسيون چندي پيش بر پرداخت حقوق پرسنل وظيفه بر اساس قانون جامع مديريت خدمات كشوري تاكيد كرده و گفته بود: از آنجا كه حقوق ها در كشور از ابتداي سال جاري بر اساس نظام جديد پرداخت يعني قانون جامع مديريت خدمات كشوري پرداخت مي شود، حقوق سربازان هم بايد بر اساس اعداد و ضرايب قانون مذكور پرداخت شود.

با چنين استدلالي به اعتقاد پيشنهاد دهندگان اين طرح،افزايش حقوق و ساير مزاياي سربازان مي تواند در ايجاد انگيزه براي ادامه خدمت سربازي در آنها موثر باشد و اين اتفاق به گفته حسن سبحاني نيا، نايب رييس دوم كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي چه براي سربازان عائله مند و چه‌ آنها كه مجرد هستند مفيد خواهد بود.

گفتگوي مسئولان ستاد کل نيروهاي مسلح با دولت درباره افزايش حقوق سربازان
اگرچه بيشترين تاكيد بر افزايش حقوق پرسنل وظيفه از سوي نمايندگان مجلس صورت گرفته است اما به نظر مي رسد مسئولان ستاد كل نيروهاي مسلح و دولت نيز با اين مساله موافق باشند به گونه اي كه كوثري، از گفتگو و رايزني هاي مسئولان ستاد كل نيروهاي مسلح با دولت خبر مي دهد و مي گويد: مطلع هستيم كه مسئولان ستاد نيروهاي مسلح درباره افزايش حقوق سربازان با دولت صحبت كرده اند و دولت هم اين پيشنهاد را قبول كرده است. ضمن اينكه امسال و تا پيش از مطرح شدن اين پيشنهاد توسط كميسيون امنيت ملي، حقوق پرسنل وظيفه 15 تا 20 درصد افزايش پيدا كرد. به همين دليل ما فكر مي كنيم به طور حتم در گام اول با افزايش 30 درصدي حقوق و مزايا موافقت خواهد شد .

به گفته نايب رييس اول كميسيون امنيت ملي طرح افزايش حقوق پرسنل وظيفه در صورت تصويب جزئيات توسط مجلس و ابلاغ به دولت حتي اگر از امكان اجرايي در سال جاري برخوردار نباشد دولت موظف خواهد بود از سال 1389 و با اختصاص رديفي از بودجه به تامين اعتبارات مورد نياز اين طرح آن را اجرا كند. هرچند كه به اعتقاد وي در صورت جابجايي در رقم بودجه امسال ، افزايش حقوق سربازان در سال جاري نيز مي تواند اتفاق بيفتد.

تامين اعتبار از محل بودجه سال 89
رقم افزايشي در حقوق سربازان و پرسنل وظيفه بر اساس آنچه كه اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس مي گويند در برابر بودجه عمومي كشور مبلغ ناچيزي به شمار مي رود كه محل تامين اعتبار آن نيز كاملا در دسترس دولت قرار دارد. به همين دليل افزايش در حقوق سربازان براي دولت مشكلي ايجاد نخواهد كرد.

با اينهمه به گفته سبحاني نيا مجلس براي مشكلات احتمالي دولت با اين مساله راهكارهايي در نظر گرفته است كه با توجه به آنها دولت مي تواند اعتبار مورد نياز اين طرح را تامين كند.

وي مي گويد: اولين راهكاري كه در نظر گرفتيم موكول كردن زمان اجراي اين طرح به سال آينده است تا دولت اين فرصت را داشته باشد كه در رديف بودجه سال بعد خود،رقمي به اين افزايش اختصاص بدهد. اما اگر بخواهد اين طرح را در سال جاري هم اجرا كند مانعي وجود ندارد و ما براي اين مساله هم راهكارهايي در نظر داريم كه به دولت ارائه مي دهيم.

كاهش دوران خدمت سربازي بر اساس مدارك تحصيلي
تصويب كليات طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه‌عمومی كه در 78 ماده توسط اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تهيه و تنظيم شده است؛نه تنها به افزايش 30 تا 90 درصدي حقوق پرسنل وظيفه منجر خواهد شد بلكه در ابعاد مختلفي از جمله معافيت ها و كفالت ها نيز تسهيلاتي براي سربازان ايجاد مي كند.

كوثري با تاكيد بر اينكه افزايش حقوق سربازان تنها مزيت اين طرح نيست مي گويد: يكي از مهم ترين جزئيات طرح مذكور اين است كه به پرسنلي كه داراي تحصيلات علمي بالاتر هستند فرصت ويژه اي داده شود. البته اين به معناي معافيت از خدمت سربازي نيست اما مي تواند شامل كاهش دوران خدمت سربازي باشد.

نايب رييس اول كميسيون امنيت ملي زمان پيشنهاد شده براي كاهش دورات خدمت سربازي را براي پرسنل داراي فوق دكترا، دكترا و فوق ليسانس به ترتيب چهار، سه و دو ماه عنوان كرد و افزود: همچنين پيشنهاد شده است كه سربازان داراي ليسانس هم يك ماه كمتر از ساير سربازان به خدمت سربازي مشغول باشند.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.