آمار گمرك جمهورى اسلامى ايران در بخش واردات حاكى از آن است كه در 5 ماهه اول امسال مقدار ۱۷ ميليون و ۶۱۴ هزار تن انواع كالاهاى مورد نياز به ارزش 18 ميليارد و ۱۱۳ ميليون دلار (معادل ۱۳ ميليارد و ۳۹۹ ميليون يورو) وارد كشور شده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۱‎/۱ درصد و از نظر ارزش ۸‎/۲ درصد افزايش نشان مى دهد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، متوسط قيمت هر تن كالاى وارداتى حدود يك هزار و ۲۸ دلار بوده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل بيش از ۷ درصد افزايش داشته است.

در مدت مذكور گمرك شهيدرجايى با وزن ۶ ميليون و ۲۸۲ هزار تن به ارزش 8 ميليارد و ۱۶ ميليون دلار با احتساب سهم وزنى ۳۵‎/۶ درصد و سهم ارزشى ۴۴‎/۲ درصد از كل واردات، رتبه اول را در ميان گمركات دارا بوده است.

برهمين اساس گمرك بندر امام خمينى (ره) با سهم ارزشى ۱۴‎/۸ درصد و گمرك شهريار با سهم ارزشى ۶‎/۳ درصد از ارزش كل واردات رتبه هاى بعدى را به خود اختصاص داده اند.در ۵ ماهه امسال، بيشترين ميزان واردات كالاهاى مورد نياز كشور از امارات متحده عربى به وزن ۴ ميليون و ۸۰۳ هزار تن به ارزش ۴ ميليارد و ۳۸۵ ميليون دلار بوده است. به اين ترتيب سهم وزنى و ارزشى واردات كالا از اين كشور به ترتيب حدود ۲۷‎/۲ درصد و ۲۴‎/۲ درصد است.

در ۵ ماهه سال ۸۶ بيشترين ارزش و سهم واردات همچنان مربوط به بنزين بوده به طورى كه در اين مدت يك ميليارد و ۳۷۸ ميليون دلار بنزين وارد كشور شده و ۱۴‎/۱۵ درصد از كل ارزش واردات را به خود اختصاص داده است.

همچنين حجم صادرات غيرنفتى كشور از ابتداى امسال تا پايان مرداد ماه به 4 ميليارد و ۲۵۳ ميليون يورو معادل ۵ ميليارد و ۷۶۳ ميليون دلار رسيد كه ۳۱‎/۷ درصد بيش از رقم پيش بينى شده در برنامه چهارم توسعه است.

براساس آمار گمرك جمهورى اسلامى ايران، در ۵ ماهه اول امسال ۱۲‎/۷ ميليون تن انواع كالاهاى غيرنفتى به خارج از كشور صادر شد. براساس هدف برنامه چهارم توسعه، حجم صادرات غيرنفتى در پايان سال ۸۶ بايد به ۱۰‎/۵ ميليارد دلار برسد كه به اين ترتيب در پايان مرداد ماه حجم صادرات بايد ۴ ميليارد و ۳۷۵ ميليون دلار مى بود. آمار گمرك نشان مى دهد صادرات انجام شده يك ميليارد و ۳۸۸ ميليون دلار يعنى ۳۱‎/۷ درصد بيش از هدف برنامه بوده است.

رشد صادرات غيرنفتى كشور از سال ۸۵ رشد شتابانى را شروع كرده به طورى كه ارقام محقق شده بيش از پيش بينى هاى برنامه چهارم بوده است اما در دو ماه اول امسال اين رشد كمى كند شد كه علت آن اختلاف نظر درباره احتساب يا عدم احتساب فرآورده هاى پايه نفتى در صادرات غيرنفتى بود. به همين دليل قرار شد از اين پس در آمار صادرات غيرنفتى ۳ ركورد ارائه شود: صادرات ميعانات گازى، محصولات پتروشيمى، صادرات ساير كالاهاى صادراتى.

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.