تاريخ : | | نویسنده : 24giftcard


رئیس جمهوری اسلا‌می ایران قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در مورد ساماندهی مد و لباس را برای اجرا ابلا‌غ کرد .

به گزارش واحد مرکزی خبر، بر اساس ماده یک این قانون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا‌می مکلف است , به منظور حفظ و تقویت فرهنگ و هویت ایرانی‌, اسلامی , ارج نهادن , تبیین , تثبیت و ترویج الگوهای بومی و ملی , هدایت بازار تولید و عرضه لباس و پوشاک براساس طرحها و الگوهای داخلی و نیز درجهت ترغیب عمومی به پرهیز از انتخاب و مصرف الگوهای بیگانه و غیر مانوس با فرهنگ و هویت ایرانی , برای پی ریزی ساختار مدیریتی موضوع‌این قانون کار گروهی تشکیل دهد.

این کارگروه متشکل از یک نفر نماینده تام الاختیار از هر کدام از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی , آموزش و پرورش , بازرگانی و صنایع و معادن و سازمانهای صدا و سیما و مدیریت وبرنامه ریزی و سه نفر از نمایندگان صنوف ذی ربط طراحان و تولیدکنندگان و یک نفر نماینده از کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر خواهد بود.

همچنین طبق ماده 2 قانون , وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا وسیما مکلفند برای ترویج نمادها و الگوهای پارچه ولباس ایرانی و بومی مناطق مختلف ایران نمادها و الگوهای مورد تایید کارگروه یاد شده را تشویق و ترغیب وتبلیغ کنند و درجهت پرهیز از تبلیغ الگوهای مغایر با فرهنگ ایرانی , اسلامی اهتمام جدی نمایند.

ماده 3 نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا‌می را مکلف کرده است با همکاری وزارت بازرگانی برای تبادل فرهنگی ملل مسلمان , موزه‌, نمایشگاه و جشنواره های ملی , منطقه ای و بین المللی با محوریت معرفی نمادها و الگوهای پارچه ایرانی , اسلامی برگزار کند.

طرحها و الگوهای تولید شده پارچه و لباس مبتنی بر نمادهای ایرانی , اسلامی مشمول حمایت قانونی حقوق مولفان و مصنفان و کانون ثبت اختراعات ومالکیت صنعتی خواهد بود.

همچنین در این قانون وزارت بازرگانی مکلف است برای دسترسی عمومی و حمایت‌از تولید و فروش پارچه ها و پوشاک منطبق با الگوهای ایرانی , اسلامی , نمایشگاههای عرضه فصلی مد لباس و پوشاک برگزار و برای حمایت از تولیدات داخلی با رعایت قانون مقررات صادرات و واردات مصوب سال 1372 و اصلا‌حات بعدی آن , عوارض گمرکی بر واردات تجاری پوشاک و پارچه‌های خارجی وضع کند به گونه ای که امکان رقابت برای تولیدکنندگان داخلی فراهم شود.

وزارتخانه های تعاون‌, کار و امور اجتماعی و صنایع و معدن نیز مکلفند درتاسیس تعاونی‌, اعطای مجوز فعالیت و استفاده از تسهیلات دولتی , طراحان‌و تولیدکنندگان پارچه و لباس مبتنی بر الگوهای ایرانی‌, اسلامی را در اولویت قرار دهند.

بانکها نیز ملزم هستند در اعطای تسهیلات بانکی و وامهای خوداشتغالی‌, این متقاضیان را در اولویت قرار دهند.

براساس ماده 8 قانون ابلا‌غی نیز وزارت بازرگانی موظف است , تمهیدات واقدامات حمایتی لا‌زم را برای تشکیل و تقویت صنف طراحان لباس اعمال کند.

همه دستگاههای دولتی نیز مکلف شده اند از بودجه سالا‌نه ردیفهای خدماتی رفاهی خود برای تشویق تقاضای پارچه و لباس منطبق با الگوهای ایرانی‌, اسلا‌می تسهیلا‌ت خرید پارچه و لباسهای یاد شده را در اختیار کارکنان خود قرار دهند.

وزارتخانه های علوم , تحقیقات و فناوری و فرهنگ و ارشاد اسلا‌می موظفند برای حمایت و پشتیبانی از تحقققات و رساله های تخصصی مشمول این قانون‌اقدام لا‌زم را انجام دهند.

آیین نامه اجرایی این قانون باید در مدت سه ماه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا‌می با همکاری دستگاهها و نهادهای ذی ربط تهیه شود و به تصویب هیئت وزیران برسد .

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.