گزارش آژانس سرهم بندی شده و غیر مستند است

 

مهدی محمدی در گفتگوی خود با شفاف در چهار مرحله ابعاد مختلف این گزارش را بررسی کرد و گفت: به عنوان نکته نخست در مورد این گزارش باید بگویم، آن چه که تحت عنوان گزارش آژانس منتشر شده است، مبتنی بر تجربه شکست خورده چندین ساله آمریکا و غرب است که از سال 2007 در حال رخ دادن است. در واقع این گزارش مبتنی بر همان اطلاعاتی است که آژانس در سال 2004 ادعا کرد از کشورهای عضو به ویژه آمریکا این اطلاعات را که مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته ای ایران است دریافت کرده است.

در آن سال آمریکا مدعی شده بود که از یک لپ تاب به دست آمده از یک دانشمند ایرانی که به دست این کشور افتاده است، اطلاعاتی در مورد نظامی بودن برنامه هسته ای ایران به دست آمده است. گزارش جدید آمانو نیز مبتنی بر همان اطلاعات است و هیچ چیز جدیدی در آن نیست. در واقع این گزارش همان ادعاهای سال 2004 است و هیچ سند جدیدی نیست. این در حالی است که در این گزارش فاصله زمانی 2004 تا 2011 غایب است و در مورد این هفت سال هیچ اطلاعاتی در این گزارش ارائه نشده است، به طوری که مطالب این گزارش حتی بر فرض درست بودن هم در مورد وضعیت فعلی برنامه هسته ای ایران هیچ اطلاعاتی به دست نمی دهد. گزارش های منتشر شده در زمان البرادعی نیز به همین صورت بود، برای مثال در مارس 2008 البرادعی دبیرکل وقت آژانس گزارشی منتشر کرد که در آن مطلب جدیدی ارائه نشده بود.

وی در ادامه سخنان خود با بیان این که گزارش ارائه شده از سوی آژانس در واقع یک سند جعلی گفت: نکته دوم در مورد این گزارش این است که آن چه که آژانس به عنوان گزارش ارائه داده است، در واقع یک سند جعلی است. زیرا در این گزارش هیچ سند اورجینالی وجود ندارد. این در شرایطی است که هم ایران و هم آژانس از سال 2007 تاکنون بارها از آمریکا خواسته اند اسناد مورد ادعای خود را در مورد نظامی بودن برنامه هسته ای ایران به یک تیم مستقل که هم در آن تیم نمایندگان ایران و هم نمایندگان آژانس حضور داشته باشند، ارائه دهد. اما آمریکا تاکنون این اقدام را انجام نداده است و تنها یک فایل الکترونیکی ارائه داده که در آن تناقض های بسیاری وجود دارد. این مسئله نشان دهنده این است که وجود یک سری اسناد بر ضد برنامه هسته ای ایران ادعایی بیش نیست. حتی در دوره البرادعی نیز این مسئله به طور واضح عنوان شده بود. به طوری که البرادعی به طور واضح اعلام کرده بود درستی و وثاقت اسناد ارائه شده از سوی آمریکا هنوز به آژانس اثبات نشده است.

محمدی با اشاره به این که در این گزارش هیچ سند قطعی بر ضد ایران ارائه نشده است، تصریح کرد: نکته سوم و مهم ترین نکته در مورد این گزارش این است که فرض کنیم محتوای این گزارش منتشر شده درست باشد و ادعاهای مطرح شده در آن حقیقت داشته باشد. حتی با وجود این هم هیچ دلیل قطعی برای نظامی بودن برنامه هسته ای ایران ارائه نشده است و این اسناد به هیچ وجه ساخت سلاح را تایید نمی کند. حداکثر نکته ای که در این گزارش به آن اشاره شده است این است که ایران یک سری فعالیت متعارف نظامی دارد که می تواند در تولید سلاح هسته ای نیز مورد استفاده قرار گیرد. اما در این گزارش هرگز اشاره نشده است که این فعالیت های نظامی متعارف ایران حتما در راستای تولید سلاح هسته ای بوده است، بلکه گفته شده این فعالیت ها می تواند در تولید سلاح هسته ای نیز به کار گرفته شود. در این گزارش تصریح شده است که تمامی این فعالیت های نظامی ایران متعارف است و تنها امکان دارد که این اقدامات ایران بخشی از تولید سلاح هسته ای نیز باشد. در عین حال این گزارش با یافته های بازرسان آژانس نیز که هر سال به ایران می آیند، تطابق ندارد. در واقع این گزارش که توسط آژانس های اطلاعاتی غرب تهیه شده است، با اطلاعات ارائه شده از سوی بازرسان آژانس کاملا مغایر است و به لحاظ پادمانی نیز به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

این کارشناس سیاسی در بخش دیگری از گفتگوهای خود به ادعای غرب در مورد همکاری یک دانمشند اوکراینی برای تولید سلاح هسته ای با ایران اشاره کرد و افزود: نکته آخر در مورد این گزارش ادعای غربی ها مبنی بر اطلاعات به دست آمده از یک دانشمند اوکراینی است که مدتی در برنامه هسته ای ایران همکاری می کرد و مطلب آن در این گزارش آمده است. غربی ها ادعا می کنند که این دانشمند اوکراینی به نام ویچسلاو دانگیلینکو مدتی در ایران بود و به تولید سلاح هسته ای ایران کمک می کرد. این در حالی است که خود وی در سخنانش در این زمینه تنها گفته است در پروژه های فعالیت های متعارف با ایران همکاری کرده است، نه سلاح های هسته ای. حتی آژانس هم در گزارش خود همین مطلب را آورده است. این دانشمند اوکراینی صراحتا گفته است که عضوی از پروژه سلاح هسته ای در ایران نبوده است. این در حالی است که وی سال هاست در مسکو زندگی می کند و با توجه به این که ایران هیچ دسترسی به وی ندارد، دلیلی ندارد که او بخواهد دروغ بگوید. آژانس هم هیچ دلیلی در اختیار ندارد که ادعا کند همکاری این دانشمند اوکراینی با ایران در زمینه فعالیت های غیر متعارف بوده است. در واقع تنها چیزی که آژانس می گوید این است که این دانشمند با ایران همکاری کرده است.

محمدی در پایان سخنان خود در زمینه دلیل استقبال آمریکا و رژیم صهیونیستی از انتشار این گزارش اظهار داشت: ایران در روز چهارشنبه هفته گذشته در نامه ای به آژانس اعلام کرد که آماده مذاکره در مورد برنامه هسته ای خود است. با وجود این آمانو تحت فشار و دستور آمریکا اعلام کرد مذاکره پس از جلسه شورای حکام در تاریخ 16 و 17 نوامبر انجام خواهد شد. این مسئله نشان دهنده این است که آمریکا و رژیم صهیونیستی نمی خواهند مذاکره انجام شود. در واقع رژیم صهیونیستی خواهان این است که راه هر نوع مذاکره میان ایران و آژانس بسته شود. زیرا اسرائیل بر این باور است که در صورت تداوم مذاکرات غرب مجبور است از روی ناچاری برنامه هسته ای ایران را بپذیرد. بنابراین با توجه به اقدامات رژیم صهیونیستی و با در نظر گرفتن انتشار این گزارش هیچ بعید نیست که مذاکرات به طور کامل تعطیل شود. در مورد ادعای اخیر آمریکا در زمینه تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان نیز همین نکته به چشم می خورد. چرا که موساد با طرح این ادعا تلاش کرد باب مذاکره میان ایران و 5+1 را متوقف کند. در صورتی که مذاکرات متوقف شود یک وقفه زمانی به وجود می آید. البته اگر توقف مذاکرات از سوی ما بود، این مسئله به ضرر ایران تمام می شد. اما با توجه به این که توقف مذاکرات از سوی غربی ها است، روسیه و چین نیز آمریکا را مقصر اصلی تعطیلی مذاکرات خواهند دانست. با وجود اینکه غربی ها و آمریکا همواره مدعی بودند اسناد حیرت انگیزی بر ضد برنامه های هسته ای ایران دارند که با ارائه این اسناد آبروی ایران خواهد رفت، اما اکنون اسناد مورد ادعای آنان در معرض دید همه است. این مسئله اتفاق خوبی که نشان می دهد اسناد مورد ادعای آژانس قابل اتکا نیست و سرهم بندی شده است که به صورت ناشیانه انجام شده است و هرگز نمی تواند ادعای غرب را اثبات کند..../شفافرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.