سرپرست وزارت خارجه: فرار مغزها يك حقيقت است/ برخي اساتيد را نبايد به كشور بازگردانيم .ايلنا:‌ علي اكبر صالحي در اولين نشست تخصصي بررسي دستاوردهاي دومين همايش ايرانيان خارج از كشور به مساله فرار مغزها اشاره كرد و گفت: اگر به اين مساله را به عنوان يك حقيقت بپنداريم ، بحث اين خواهد بود كه چگونه بايد اين سرمايه را به بهره مندي از اين مغزها تبديل كنيم.

 

رييس كارگروه كنسولي در نشست تخصصي بررسي دستاوردهاي دومين همايش خارج از كشور ادامه داد: با توجه به تحولات جهاني با در نظر گرفتن موقعيت‌هاي روز بايد اين فرار مغزها را به گونه‌اي مديريت و نگاه كرد تا باايجاد شرايطي حداكثر بهره مندي را از ايرانيان خارج از كشور انجام دهيم.

سرپرست وزارت امور خارجه خاطرنشان كرد : اگر به آنها به ديده اندوخته‌هاي خود نگاه كنيم شايد يك راه همراهي براي انتقال علم و تكنولوژي براي كشور به وجود بيايد.

صالحي با بيان اينكه ايران كشوري آزاد بوده و مساله مهاجرت يك امر ارادي است كه نمي‌توان مقابل آن را گرفت اظهار كرد: مسائل اجتماعي، سياسي و فرهنگي از موجبات مهاجرت انسان است و اساس مهاجرت يك امر سلبي نيست.

صالحي در ادامه افزود :‌ هرچند در سالهاي اخير پيشرفتهاي علمي در ايران صورت گرفته است اما اگر استادي را در دانشگاه بين المللي از جمله هاروارد داريم ، چرا بايد او را به ايران بياوريم ؟ اگر بگوييم امكانات و شرايط تحصيلاتي آمريكا را در ايران داريم ، قطعا به گزاف و غلو سخن گفته ايم.

وي سپس باطرح اين پرسش كه چگونه مي‌توانيم از فرار مغزها بهره برداري لازم را كنيم، گفت: در زماني كه در وزارت علوم بودم در خصوص اساتيد ايراني خارج ازكشور طرحي ارائه و حتي اجرا شد و بر اين اساس اساتيد كه در دانشگاه‌هاي خارجي مشغول به تدريس هستند طي ضوابطي ساليانه يك ماه الي دو ماه به كشور آمده و در داخل از آنها استفاده كنيم.

رييس كارگروه كنسولي بر طبقه بندي ايرانيان خارج ازكشور تاكيدكرد و گفت: اگر ايرانيان خارج از كشور رابه صورت اساتيد، ‌دانش آموزان، تجار، هنرمندان و جوانان طبقه بندي كنيم مي‌توانيم شيوه‌هايي را براي آنها اتخاذ كنيم و يا پيشنهاداتي را مقابل آنها بگذاريم تا اتصال آنها به كشور بيشتر شود كه در اين صورت ما برنده هستيم.

وي در ادامه به حضور هنرمندان ايراني در خارج از كشور اشاره كرد و گفت: هنرمندان ايراني در خارج ازكشور وجود دارد استعدادهاي بالاي خدادادي دارند اما از ديدگاه ما رها هستند. اگر بتوانيم شيوه‌هايي را بيانديشيم كه طبقه هنرمند خارج ازكشور را به صورت مطلوب و عقلاني مديريت كنيم رسما در اين زمينه مي‌توانيم بهره‌هاي بسياري ببريم.

سرپرست وزارت خارجه به جوانان ايراني خارج از كشوراشاره كردوگفت: نبايد به گونه‌اي عمل كنيم كه در داخل كشور اين تصور پيش بيايد كه جو اناني كه به خارج از كشور مي‌روند از احترام بيشتري برخوردارند.

اگر جوانان داخل بايد به خدمت سربازي بروند به اين معنا نيست كه جوانان خارج ازكشور هم به خدمت بروند اما بهتر است كه با طراحي و برنامه‌ريزي شرايطي به وجود بيايد كه جوانان ايراني خارج از كشور حداقل چند ماهي را به ايران آمده و دردرون دستگاه دولتي آموزش‌هاي لازم را ببيند تا اين تصور پيش نيايد كه آنها از خدمت سربازي معاف هستند.

صالحي خاطرنشان كرد: در سال‌هاي اوليه بعد از انقلاب تصور اين بود كه كساني كه به خارج از كشور كردند شايد همه آنها همراه انقلاب نباشند اما در سال‌هاي اخير تصور خوبي از اين قشر در داخل كشور به وجود آمده است.

وي تاكيد كرد: مقابل دگرگوني و تحول را نمي‌توان گرفت اما بايد از اين مسائل چنان پيش افتاد كه چالش‌هاي بين‌المللي را مديريت و آنها را به فرصت تبديل كنيم.

ريس كارگروه كنسولي نيز شناسايي و جذب نخبگان ايراني در خارج از كشور ومعرفي آنها به نهادهاي ذيربط، ايجاد مجتمع قضايي ويژه ايرانيان خارج از كشور، برگزاري 26 همايش در نقاط مختلف جهان، ايجادتسهيلات ويژه دانشجويان براي سفر به كشور را ازخدمات وزارت خارجه در ارتباط با ايرانيان خارج ازكشورعنوان كرد.

صالحي در پايان گفت: وزات خارجه در حد وزارت خود در ارتباط با ايرانيان خارج از كشور همه وظيفه و هم تكليف دارد و اميدوارم در آينده به طرح‌هايي بيانديشيم تا با عملياتي كردن آنها بتوانيم علاقه آنان را نسبت به گذشته بيشتر كنيم.../ايلنارپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.